Öğretmenlere “Enneagram” Eğitimi

İ.Ü.V. Adıgüzel Okulları bünyesinde bulunan öğretmenler “Enneagram” eğitimi aldı.

12 Eylül Cumartesi Günü Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte 9 Nokta Danışmanlık Firması’ndan Psikolog Zeynep Tümen öğretmenler ile bir araya geldi.

Enneagram’ın kişinin kendisini ve çevresindekileri anlamaya yönelik bir metodoloji olduğunu söyleyen Tümen; modelin mükemmelliyetçi, yardımsever, başarı odaklı, özgün, araştırmacı, sorgulayıcı, maceracı, meydan okuyan ve barışçı  9 farklı kişilik türünü ele aldığını belirtti.

Zeynep Tümen,”  İnsanların fiziksel,duygusal, zihinsel üç potansiyeli var ve bunlardan biri daha baskın olarak ortaya çıkar. Bahsettiğimiz 9 farklı kişilik türü de bu etkenlere göre kendini gösterir. Burada iyi bir iletişim kurmak için önemli olan ise karşı tarafın kanalından ve perspektifinden bakabilmektir.” dedi. Tümen,öğretmenlerin bu kişilik tiplerini bilerek  öğrencilere yaklaşımlarının öğrencilerin gelişiminde çok önemli bir etken olacağına dikkat çekti.

Etkinliğin sonunda öğretmenlerin “Enneagram” ile ilgili sorularını cevaplayan Zeynep Tümen’e; Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Nurhan Hocaoğlu  İ.Ü.V. Kurucu Temsilcisi M. Uğur Adıgüzel adına teşekkür belgesi ve çiçek verdi.